Uyku Eğitimimiz

Sallaaa sallaaa sallaaaa
hıh tamam uyudu galiba _ yatağa bırakılır üzerini örterken  ANNNEEEEEE

Sallaaaa sallaaa sallaaaa
iyicee daldı saatte geç oldu artık uyanmaz sanırım _ yatağa yatılır üzeri örtülür parmak ucunda odadan çıkarken ANNNNEEEEE

Sallaaa sallaaa sallaaaa sallaaa
Anne yada baba sallarken kendileri uyur kalır ya da sinir krizine ramak kalmıştır ama Barlas bey haaalaa elleri başının altında  gözleri fal taşı gibi açık ayaklarımızın üzerinde keyif yapar.
...
Artık ayak bileklerim ve diz kapaklarım bu duruma daha fazla dayanacak durumda değildi. Üstelik Barlas ın boyu uzun benim boyum kısa olunca bu durum ayrıca bir sıkıntı yaratmaktaydı. Bir an önce sallamaktan vazgeçmek gerekiyordu.

( 6 aylıkken odasını ayırdık çok şükür ki hiçbir zaman sizin yanınızda yatıcam demedi. Erken ayırmanın avantajını yaşadım. )

1.Gün
Alışkanlıklardan vazgeçmenin zor olduğunu biliyorum bu yüzden gözüm biraz korksa da Barlas ın yatağına birlikte yattık. Sarıldım olmadı, masaj yaptım olmadı, masal anlattım sohbete başladı, ninni söyledim şarkıya döndürdü.

Salona geçtik koltuğa yattık. Sabit yatamadığı için sığmadık, kafamın üzerine bile yatmaya kalkıştı.

Yere uzandık. Ben gözümü kapatınca ya işaret parmağıyla gözümü oydu açmam için yada kaçıp saklanmaya çalıştı kıkır kıkır gülerek. Yakalayıp yeniden yatırdım ben gözlerimi kapattıkça o kıkırdadı uyku ulaşılması zor yerlere kaçtı. Tam 2 saat 10 dakika sürdü. Sinirlerim yıprandı olmayacak sanırım bu iş dedim ayağıma alıp sallamaya başladım ama sallamakla sallamamak arası. 10 saniye kadar ayaklarımı hafif hareket ettirip durdum. Tabiki paşamın hoşuna gitmedi ama bu şekilde devam ettim sonunda uyudu.

Gece yine ayakta 10 saniye hafif sallama ve durma şeklinde uyuttum.

2.Gün
Öğle uykusunda birlikte yattık. Şarkı söyledi, beni gıdıkladı, kaçıp gitti falan yaklaşık 1 saat bu şekilde devam etti derken sallamadan uyudu.
Akşam ışıkları kapattık birlikte yattık. Döndüüü döndüüü döndüüü. Derken eşimin sesini duydum. Meğer ben oğlumdan önce uyumuşum ama sonuçta o da uyumuş :) Bu sefer daha kolay oldu.

3. Gün
Öğle uykusuna sarılıp yattık karşılıklı sohbet ettik ve uyuduk. 1 saat kadar sürdü.
Akşam uykusuna sarılıp yattık yarım saat kadar sonra uyudu.
Sabaha karşı sütünü içtikten sonra yatırdım sırtından pışpışladım 10 saniye kadar uyudu.

Sanırım çok iyi gidiyoruz. İlk gün pes edip ayağına almakla büyük hata yapmışsın artık işin çok zor diyen canım arkadaşlarım :) biz sallama olayını geride bıraktık darısı sizlerin başına :) yinede 1 haftalık düzenimizi burda paylaşıcam çokta büyük konuşmamak lazım :) sonuçta uykuya geçme süremiz hala çok uzun

4.Gün

Öğle uykusuna yattık mızmızlandı, ağladı, masallar ninniler sohbetler birbirine karıştı ama hepsini tek başına yaptı ben hiç sesimi çıkarmadım. Tabiki sabredemeyip arada "hişştt kapat artık gözünü" , "bak anne uyudu" gibi çıkışlarım oldu. 40 dakika sonra uyku moduna girdi masaja başladım 5 dakika sonra uyudu.

Akşam uykusunda çok sıkıntı yaşamadık ama yine en az yarım saatimizi almıştır.

5.Gün
Öğle uykusu her zamanki gibi bin bir sohbetle yarım saatten fazla sürdü. Akşam uykumuz cok daha iyiydi. 


12.Gün
Artık uyku eğitiminin vermek istediğim kısmını tamamladığımı düşünüyorum.
Amacım ayağımda sallamadan uyumasını öğretmekti bunu da başardım. Eşime de yardımından dolayı teşekkür ediyorum. 
Artık oğlumla birlikte yatıp uyuyoruz sonra ben odama geçiyorum bazende (çok nadir) kendisi uyuyor.
Bir süre bu şekilde devam edip biraz daha büyüdüğünde odasında yatağına yatırıp iyi uykular öpücüğünü verip kendi kendine uyumasını sağlamak istiyorum ama tahminimce bunun için öğle uykusunun olmaması lazım ki akşam yorulsun ve kendi kendine uykuya dalsın. O yüzden bunun için henüz önümüzde uzun bir zaman var.  


26 Aylık
Çok şükür artık geceleri hiç kalkmıyoruz. Bu günleri görmek nasip oldu :)


28 Aylık
Geceleri kalkmadığımız gibi artık yanına yatmadan kendi kendine yatıyor mırıl mırıl konuşurken uykuya dalıyor ama biz yanında oluyoruz. Onu izlemek çok güzel.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli :) Yorum yapan herkese kocaman teşekkür :)) Blogunuz ya da gmail adresiniz yoksa "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın.

Sessiz Takipççilerime de Selamlar ;)

 

Uyarı

Blogumdaki Kendime Ait Resimlerin ve Yayınların İzin Alınmadan Kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırıdır. Bu Konuda Hassasiyet Gösterilmesini Rica Ederim.
 
Blogger Templates