Siz De Faranjit Mi Oldunuz :(

Eğer kendi evimizdeysek ve yalnız yatıyorsa yani normal şartlarda Barlas sabaha kadar hiç uyanmaz ama bir gece sabaha karşı 05:00 te duydum Barlas'ın sesini. Mutfağa gitmiş beni arıyordu. Hemen gidip aldım uykusunda korktuğunu düşünüp yanımıza yatırdım.

Babası biraz ateşli olduğunu söyledi, bacaklarına kollarına dokundum ama bana ateşli gibi gelmedi üstelik üzerini örtmek istemiyor, ben örttükçe bacaklarıyla tekmeleyerek açıyordu üzerini "ateşi olan üşür" mantığıyla çok önemsemedim ama uyuyamadım da bir kaç dakika sonra derece ile ölçtüm, evet 37 derece ateşliydi. ilk müdahaleleri yapmamıza rağmen 38 oldu derken 39 a çıktı. Gerekenleri yaptık ateşi düştü ve derin bir uykuya daldı.

Herşey yolundaydı. Gözüm gibi baktığım, herşeyden sakındığım oğlum neden ateşlenebilirdi ki... Üstelik Bolu yolculuğu öncesi.

Evdeki ateş düşürücüleri kullandık ve Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine 38 derece atesle acile gittik. Muayeneden sonra doktor "önemli birşey yok faranjit olmuş" dedi. Eşimle birbirimize bakıp kaldık. 

Faranjit mi ??????????
Neden ?????
Nasıl Yani ?????
Ama Niye ?????

Çocuk faranjit olmuş, doktor önemli değil diyor, biz beynimizden vurulduk. Bir yandan da içimden diyorum ki. "bu doktor bilemedi başka bir doktora götürelim" Ben bunları düşünürken bir de demezmi "iğne yapalım geceyi rahat geçirsin" eşime baktım o bana baktı öyleceee bakakaldık ve iğneyi de yaptırdık.

Evet geceyi çok rahat geçirdik ama neden faranjit oldu hıcbır sebep yok ki bunun için, üstelik çocuğuma iğne yapılmasına izin verdim herşey bir yana reçetede antibiyotik var !!!

Rahat bir gece geçirmenin verdiği cesaretle oğlumu anneme bırakıp Bolu ya gittik çünkü biliyordum ki annem benden daha iyi bakacaktı yine de anne yüreği işte (Annemin dediği gibi anne olunca anladım) gece gündüz aralıksız her 3 saatte bir aradım aralarda da kız kardeşim mesajla ateş bilgisi veriyordu (şükür ki canımızı sıkacak bir mesaj almadık)

Döndüğümde oğlum bıraktığımdan daha sağlıklı görünse de sesleri kısılmış ve öksürük başlamıştı. Evet doktor haklıymış oğlum gercekten faranjitmiş :(

Dün evimize geldik, sesleri daha düzgün çıkıyor. İlaçların yanısıra annemin tedavi yöntemlerini kullanmaya devam ediyorum. 

Eğer sizin de kuzunuz faranjite yakalandıysa diye birkaç birşey paylaşmak istedim.

 • Öncelikle faranjit BULAŞICIDIR. Bu benim çok hassas olduğum bir konu. Hasta olan kimsenin evine gitmek istemem (kesinlikle çocuğum için) ayrıca bana gelecek olan arkadaşlarıma da hastalığımızı bildiririm ki kararı kendileri versinler. Sonuçta hepimizin çocuğu kıymetli.
 • Faranjit küçük dil arkasında bademcıklerın olduğu bölgenin iltihaplanmasıdır.
 • Lokal belirtiler; boğazda yanma, ağrı, batma hissi, öksürük, yutma zorluğu, boğazda şişlik ve kızarıklık. (Kuzumun boğazının acıdığı düşündükçe içim sızlıyor ama maşallah böyle bir yüz ifadesi almadı hiç sanırım başındayız henüz)
 • Genel belirtiler; ateş yükselmesi, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, iştahsızlık, yorgunluk ( Bizim ilk belirtilerimiz ateş ve yorgunluk oldu ilaçlarla birlikte iştahsızlık başladı)
FARANJİT NEDEN OLUR?
Kış aylarında mikrop ve bakterilerin ortaya çıkması buna neden olur. Agızdan nefes alma hastalığa yakalanma riskini arttırır. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, geniz eti, diş ve bademcik iltihabı, stres, düzensiz yaşamak, uyku bozukluğu, spordan uzak kalmak, sigara kullanmak hastalığa yakalanmayı kolaylastırır.

HASTALANINCA NELERE DİKKAT ETMELİ

 • Adaçayının antiseptik özelliği olduğundan 3-4 fincan içilmeli
 • çok soğuk veya çok sıcak gıdalar tahrişi arttırır.
 • Sıvı gıdalar agırlıkla tuketılmelıdır.
 • Ekşi acı ve baharatlı yiyecekler yenmemeli
 • Kahve, çay, kola gibi asitli içecekler durumu daha da kötüleştirir.
 • Yüksek sesle konuşmak boğazı daha da tahriş eder.
 • Boğaz kuruluğu, rahatsızlığa ve kaşıntıya neden olacağından uyku sorunu yaşanabilir uyuyabilmek için ılık su içilmelidir.
 • Bol sıvı tüketilmelidir
 • Sigara içilmemeli içilen ortamda bulunulmamalıdır.
 • Kirli tozlu ve kapalı ortamlarda bulunulmamalıdır.
 • Vitamin alınmalıdır
 • Ortam nemli tutulmalıdır.
PEKİ BİZ NELER YAPIYORUZ
Ateşimiz yüksek seyrettiği için 2 ateş düşürücü şurubu 3 saat arayla dönüşümlü kullandık 2 gün boyunca ama artık ateşimiz olmadığı için önlem olarak sadece sabah akşam vermeye başladım yine ateş gözlemlemesine devam ediyorum ve 12 saat arayla antibiyotik kullanıyoruz.

Bunlara ek olarak;
Köy yapımı tarhana çorbası :) her derde deva :)
Bol c vitamini ve vitamin surubu takviyesi
Zaten günlük beslenmemizde var olan haşlanmış yumurta ceviz gibi şeyleri artık iştahsızlıktan dolayı zorla da olsa yediriyorum
Adaçayı günde 2 bardak
2 yaşını geçtiğimiz için ayaklarının altına viks (Mucizevi ilaç viks şipşak öksürük yok oluyor kuzucum rahat rahat uyuyor)
Rahat nefes alabilmesi için burun açıcı ve odada buhar makinası 
Ve annemin şifa çayı... (H3N2 virüsüne yakalandığımda da eşimi ve oğlumu bu çay sayesinde hastalıktan korumuştum)

Çayın tarifi
Kabuğu ile elma
Kabuğu ile ayva
Kabuğu ile portakal
Kabuğu ile limon
Kurutulmuş ayva yaprağı
Yukarıdakiler bir miktar su ile kaynatılır (Portakal ve lımon kabugu cayı acı yapabılıyor kabuksuzda yapabılırsınız)
Kaynama işlemi 7-8 dakikadan uzun olmayacak. 
Ocak kapatılınca suyun içine
ıhlamur
adacayı
mercanköşk
biberiye
papatya
gargan eklenir 3 dakıka sonra bıberıye cıkarılır 5 dakıka sonra dıgerlerı cıkarılır. 
Tatlandırmaya gerek duyarsanız bal kullanın.

Yazım biraz uzun oldu ama çocuğu hasta olan bir annenin sıkılmadan okuyacağını bildiğim için üşenmeden yazdım.

Hastalığı atlatınca bu yontemlerle kac gunde ıyılestıgımızı de yazıcam

İlaçları günden güne azaltarak ama bitki çaylarımızı hiç bırakmadan 9 günde iyileştik bizzz. Rabbim tekrarını göstermesin. Nerede derman bekleyen bir kuzucuk varsa Rabbim şfasını vesin inşallah.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli :) Yorum yapan herkese kocaman teşekkür :)) Blogunuz ya da gmail adresiniz yoksa "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın.

Sessiz Takipççilerime de Selamlar ;)

 

Uyarı

Blogumdaki Kendime Ait Resimlerin ve Yayınların İzin Alınmadan Kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırıdır. Bu Konuda Hassasiyet Gösterilmesini Rica Ederim.
 
Blogger Templates