Tuvalet Eğitimimiz

Birkaç kez deneyip pes ettiğim bir olaydı tuvalet eğitimi çünkü bu süreçte bezi birkez çıkarıp tekrar bağlamamak gerekiyor ancak sık sık dışarı çıkınca bezsiz çıkmayı göze alamadım. Bu kez kafaya koydum olacak bu iş inşallah :) En azında yarım kalan bu süreçlerimizde klozet korkumuzu yenmiş olduk. (iyi tarafından bakalım)

Haydi Bismillah...

1. Gün
Hazır ramazan ayında evde oluyoruz havalarda sıcak gün içinde dışarı çıkmıyoruz düşüncesiyle çıkardık bezi. Allah yardımcımız olsun. En büyük korkum gece uykularını yeni düzene sokmuşken yine saat başı çişe kaldıracak olma düşüncesi... Belki gece konusunda tembellik yaparım belli olmaz :)

İlk günümüz 3 kazayla son buldu. "Oğlum çişin var mı?" sorusuna hep aynı cevabı almama rağmen " ıhg ıhg" yinede her seferinde tuvalete götürdüm ve istisnasız her seferinde çişini yaptı.
Altına yaptığı zamanlarda da birazını yapıp gerisini tuttu bu sırada "anneee" diye bağırdı. Hemen tuvalete koştuk kalanını da orda yaptı. Sabah uyandığında kakasını bezine yaptığı için henüz o konuda bir hikayemiz yok :)

2.Gün
Gece tembellik yapıp bezini bağladım paşama. Sabah uyanır uyanmaz bezini çıkardım hemen tuvalete gittik ve güne başladık.
Büyük korkum olan kaka yapma anını yakalayabilmek için gözlerinin içine bakıp durdum büyük takipteydim :) o anın yaklaştığını sezdiğimde birkaç kez tuvalete gittik ama boş döndük çareyi balkona çıkmakta buldum. Şortu da çıkardım balkonda oynuyordu bende gözlemliyordum ama bir yanda da bulaşık yıkıyordum o sırada beklenen an gerçekleşmiş malesef hemen tuvalete gittik kalanını da tamamlayıp duşa girdik.
Günü çiş konusunda kazasız sonlandırdık ama hala kendisi söylemiyor sürekli soruyorum ve cevabı ne olursa olsun götürüyorum ve hiç boş dönmüyoruz.

3.Gün
Sabah paşam uyanmış yatağının içinde mırıl mırıl konuşuyordu. Hemen gittim çişin var mı diye sordum bir yandan da kucagıma aldım hemen tuvalete götürdüm, çişini de kakasını da yaptı.
Gün içinde ne zaman var mı diye sorsam hep "ıhg ıhg" dedi ama her götürdüğümde yaptı. Henüz kendisi söylemiyor. Biraz daha zamana ihtiyacımız var daha yolun çok başındayız.


Aralarda evde bulunmadığım için yazamadım ancak son durumumuz şu;
Bugün 10. günümüz bariz bir ilerleme kaydedilemedi çişini tutabilme süresinin uzaması dışında.

Üstelik artık kakasını klozete yapmaktan korkuyor. Bizi en zorlayan kısım bu. Bu durumu aşmak için araştırmalar yapıyorum. 
Olayı eğlenceli hale getirmek için banyoda sohbetler yapıyorum, hikayeler anlatıyorum, şarkılar söylüyorum ama söz konusu kaka ise beni duymuyor bile. Israrcı olmamak için üzerine gitmiyorum şimdilik ama tuvalet eğitimimizi burada sonlandırmayı düşünmüyorum.

Gece bez bağlıyorum sabah rutin zamanında kakasını yaptıktan sonra bezini alıyorum. Gün içinde bez bağlamıyorum. Çişini haaaala söylemiyor ben götürüyorum ama kazamız olmuyor. Öğle uykularından kuru uyanıyoruz. Erkek çocuklarının lüksü olan dışarıda pet şişeye çiş yapma olayına hemencik alıştık ama klozete kaka yapmak nedense çok ürkütücü :(

Bu arada hep başka birinin evinde kaza yaşamaktan korkuyordum veee yaşadık. Allah tan annemin evindeydik te rahattım. Halılara hem çiş hem kaka hatırası bırakıp geldik :)

NE ZOR ŞEYMİŞ BU TUVALET EĞİTİMİ YAHUUUUU !!!


BİLGİ: Eğer çocuk sabah uyandığında bezi kuru ise eğitime başlanabilirmiş. 


Hayır... Bezimiz kuru olmuyor, aksine... :) 

Güzel gelişmeler olduğunda görüşmek üzere...


Büyük konuşmuşum!!!
Kesin karar ile eğitime son veriyorum!!!
Genelde çok okuyan, çok araştıran bir anneyim. Barlas ilk çocuğum olduğu için acemice davranıp çocuğu deneme tahtası yapmaktansa araştırma yaparak onun için en doğru kararı almaya çalışıyorum. Tabi ki buna rağmen yanlış kararlar aldığım oluyor çünkü her çocuk aynı değil en uygun kararı almak için bana yardımcı olan oğlumun davranışları, tepkileri.

Hiçbir konuda beni zorlamayan uyumlu bir çocuk olduğunu düşündüğüm oğlum beni tuvalet konusunda çok zorladı diyordum, halbuki ben onu çok zorladım.

BU BİR İTİRAFTIR
Bugün 13.gün, Barlas 22. ayını bitirmek üzere, çiş söyleme konusunda bir ilerleme kaydedemediğimiz gibi birde kaka bunalımına girdik. Klozet, bez, banyo, balkon farketmiyor her türlü kaka yapmaktan korkuyoruz. Hiçbir zaman bu konuda aşırı baskıcı olmamama rağmen çocuğuma ve kendime zor günler yaşattım üstelik dün evde uyandığı andan itibaren huy değiştiren bir çocukla karşılaştım. Bütün gün evde sıkıldığı için böyle davranıyor dedim ama akşam dışarda da farklı davrandı ve ben olayı sonlandırıyorum. 

Bu kararı almamda "eylül anneleri" nde yaptığım kamu oyu araştırması tabiki etkili oldu ama en büyük etken tuvalet eğitimine başladığım ilk günlerde okuduğum bir yazı. Bu sabah erkenden kalkıp internette yine bu yazıyı aradım ve tekrar okudum. Belki sizlere de yol gösterir diye linki yayınlıyorum.http://blog.milliyet.com.tr/tuvalet-egitiminin--cocugun-karakterine-ve--okuluna-etkisi/Blog/?BlogNo=55384

SON TUVALET EĞİTİMİ   ( 29 Aylık )
Böyle birşey var mı yahu "ilk tuvalet eğitimi" , "son tuvalet eğitimi" :( 
Çok cahilce davranıp erkenden oğluma tuvalet eğitimi vermeye çalıştım halbuki ikimizde hazır değildik. Bu günler umarım onun üzerinde kötü etki yaratmaz.

Ama artık hazırız :) Hikayemiz şöyle başladı;
Alışveriş yaptığımız marketlerde prima 5 numara bulamayınca geçici olarak başka bir bez aldık. Fakat birkaç kullanımda Barlas'ı çok rahatsız etti, sık sık değiştirdim ama yinede rahatsızlığı devam edince hemen prima 5 numarayı bulduk ama artık çocukta alışkanlık oldu bezini çekiştirip duruyordu. Bende bir sabah biraz rahatlaması için bezini çıkardım ve bu vesileyle plansız bir şekilde tuvalet eğitimine başlamış olduk :) Havalar serin olduğu için gece altını uyuduktan sonra bağlıyorum sabahta mümkün olduğunda uyanmadan alıyorum.

1. Gün 9 Mart 2014
3 kaza ile atlattık. Çişini söylemedi sürekli biz götürdük. Bu gün kaka yapmadı. Banyoda onun için ayrı bir köşe var. Öğle uykusu uyumadı.

2. Gün
Evde 1 kaza dışarda 1 kaza oldu. Arada çişini söylüyor biz sürekli soruyoruz ve sürekli tuvalete götürüyoruz. Kakasının bir kısmını altına bir kısmını duşa yaptı. Öğle uykusu uyumadı.

3. Gün
Sabah uyandığında "Anne babaaaa benim çişim geldiiii" diyerek güne başladı. Kazasız bir gün geçirdik. Çişini de kakasını da söyledi ama söylediği zamanlarda tuvalete gidince kakasını yapamadı. Yine bir kısmını altına bir kısmını bu kez tuvalete yaptı. Öğle uykusuna bezsiz yattı, kuru kalktı.

4. Gün
Sabah yine aynı nidalarla uyandı :) Kazamız yok. Çişini söylüyor bizde sürekli soruyoruz. Kakasını söyledi ve tuvalete yaptı. Öğle uykusuna bezsiz yattı, kuru kalktı.

10. Gün
Artık gün içinde sıfır kazayla mutlu mesut günü kapatıyoruz. Oyuna dalıp çişini söylememe gibi bir durum bile yaşamadık. Havalar serin olduğu için geceleri uyuduktan sonra altını bağlıyorum sabah uyanmadan alıyorum bezi çoğunlukla kuru oluyor. 


Gelişmeleri yazmaya devam edicem...
:)0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için çok önemli :) Yorum yapan herkese kocaman teşekkür :)) Blogunuz ya da gmail adresiniz yoksa "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın.

Sessiz Takipççilerime de Selamlar ;)

 

Uyarı

Blogumdaki Kendime Ait Resimlerin ve Yayınların İzin Alınmadan Kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırıdır. Bu Konuda Hassasiyet Gösterilmesini Rica Ederim.
 
Blogger Templates