Temizlik AlışkanlığıTemizlik alışkanlığı genellikle 2 yaşından itibaren başlayan ve çocuğun sosyalleşme süreciyle birlikte kazanılan bir davranış. 2 yaş ise çocuğunuz için önemli bir dönem. Çünkü bu dönemde kendi bedenini tanımaya ve taklit yoluyla bazı beceriler kazanmaya başlar. Yine bu dönemde bazı temel kavramları (sıcak-soğuk, kirli-temiz, çabuk-yavaş) öğrenir. Bu kavramlar her ne kadar işinizi kolaylaştırsa da çocuğunuza temizlik alışkanlığı kazandırırken oldukça sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bebeklikten yeni yeni sıyrılmaya başlayan çocuğunuz için hala her şey bir oyundan ibaret. Toz toprakla oynamak, yüzüne gözüne boya sürmek, çikolatayı avuçlayarak yemek onun için küçük birer oyun sadece. Bu neşeli oyunların ardından onu temizliğe ikna etmek ise ancak; ‘temizlik’ yeni bir oyuna başlamak anlamına geliyorsa kolay bir hal alır. Bu yüzden çocuğunuza temizlik alışkanlığı kazandırmaya çalışırken hem sabırlı hem de iyi bir oyun arkadaşı olmaya çalışmalısınız.
http://www.annebebek.com.tr/cocuk/yaziliste/id/54


Şuan 22 aylığız 2 yaşını doldurmaya ne kalmış bizde bu sebeplerden ötürü başladık kendi kendimizi temizlemeye, anne temizlik yaparken yardım etmeye, baba araba yıkarken hortumu tutmaya, odamızı, oyuncaklarımızı kendimiz toplamaya.

Tabiki bu çocuğa temizlik yaptırıyor olarak algılanmasın. Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzre şuan hepsi oyun gibi. Mesela ben meyve yıkarken, lavabonun önüne sandalye koyuyorum Barlas'ta yıkıyor. Meyvelerin yıkanmadan yenmeyeceğini öğreniyor.  

Yere sıvı birşey döktüğünde ikimizinde elinde bez birlikte siliyoruz. Yada kırıntı döktüyse gırgır yada makinayla birlikte temizliyoruz. Böylece yere birşey döktüğünde üzerine basmıyor ya da hiçbir şey yokmuş gibi davranmıyor. Ben görmemişsem bile bana söylüyor. Bazende ıslak mendille sıvı yada kırıntıyı temizlemeye çalışıyorken buluyorum daha da batırdığı zamanlarda oluyor ama olsun elbet öğrenicez :)
Babayla araba yıkamak en eğlenceli aktivitelerden birisi çünkü olayın içinde su var. Araba yıkama işi genelde köyde bahçe içinde olursa yardım ediyor bu sırada tamamen soyuyorum çünkü kendini de yıkıyor :) Bu bloğun oğluma hatıra kalacağını ve yıllar sonra açıp bakacağını düşünürsek resim ekleyemiyorum :)  Eğer araba yıkama işlemi benzin istasyonlarında oluyorsa izlemekle yetiniyoruz. Tabi buda Barlas açısından sıkıcı bir durum.

Havanın sıcak olmasından faydalanıp günde 2-3 kez kendi başına duş alıyor. Ben sadece "göbeğini yıka oğlum", "ayaklarını yıka oğlum", "hadi bakalım sıra başımızda hoopp eğ başını suyun altına" gibi sesli uyarılarda bulunuyorum fiziki müdahale etmiyorum. Bu arada duşun içinde toplar, hayvan figürleri, arabalar oluyor arada onları da yıkıyor. Duşta eğlenceli vakit geçiriyor. Eğlence bitince ben temizleyip çıkarıyorum.

Kaçıncı diş fırçamızı kullanıyoruz bilmiyorum. Sürekli ısırıp uçlarını bozduğu için sık sık yeniliyoruz. Buna tam anlamıyla diş fırçalamak demek biraz zor ama hareketleri kaptı artık yakında verimli bir fırçalama yapabilir. 

Diş fırçalama ve el yıkama işini banyoda, kirli çamaşır sepetinin üzerine çıkarak yapıyoruz.

Odamızı toplama işi oyuncaklarımızı toplamaktan ibaret. Benim en çok sevdiğim etkinliğimiz. Bazen misafirim gelecekse ve her yerde oyuncaklar varsa "oyuncakların hepsini toplayalım hadi bakalım en çok kim toplayacak" diyorum "Bayaaaa" (Barlaaaas) deyip başlıyor toplamaya :) tabiki işime geliyor. 

Eskiden ev terliklerimi koyduğum bu rafı artık Barlas'ın oyuncakları için kullanıyoruz. Küçük oyuncakları rafa büyük oyuncakları oyun parkına koyuyoruz, böylece küçük büyük kavramları için uygulama yapmış oluyoruz hemde günde defalarca :)


Yine oyunlarımız bittiğinde de oyuncaklarımızı topluyoruz yeni oyuna geçmek için. Bunun kesinlikle faydasını görüyorum. Yaşına göre düzenli bir çocuk. Açtığı dolap kapağını mutlaka kapatır. Çekmeceden bir şey alırsa mutlaka kapatır hatta ben acelem varsa bırak gel ben kapatırım derim ama kapatmadan gelmez. Duşa girdiğinde şampuanları dışarı çıkarıp kendine oyun alanı açar. Ve özellikle gezmeye gittiğimiz evde " hadi gidiyoruz oğlum oyuncaları topla" dediğimde mutlaka toplar, bazen ben söylemeyi unuturum ama gitmek için ayağa kalktığımda o da oyuncak toplamaya başlar.

4 yorum:

  1. oy kuzuma masallahhhh yaaa büyüdü artık annesıne yardım edecek tabii..süheylaa

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. sagol suheylacım. Ruyayıda elınde vıledayla hatırlıyorum bu cocuklar yormayacak bızı ;)

      Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli :) Yorum yapan herkese kocaman teşekkür :)) Blogunuz ya da gmail adresiniz yoksa "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın.

Sessiz Takipççilerime de Selamlar ;)

 

Uyarı

Blogumdaki Kendime Ait Resimlerin ve Yayınların İzin Alınmadan Kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına Aykırıdır. Bu Konuda Hassasiyet Gösterilmesini Rica Ederim.
 
Blogger Templates